неділя, 1 лютого 2015 р.

Креативність – це не дар від народження, її завжди можна набути та розвивати



БАЗОВА ОСНОВА КРЕАТИВНОСТІ
      

Попри усталений стереотип, що креативність – це вроджений талант, іноді ми стикаємося із ситуаціями, коли креатив з’являється внаслідок діяльності тих людей, від яких цього не очікували. Креативність передбачає наявність трьох речей: мотивації, вміння мислити та навичок латерального мислення

Мотивація
     Креативність неможлива без бажання продукувати нові ідеї. Ви повинні прагнути креативності. Вирішення певних проблем може бути мотивацією до креативності.
     Мотивацією також може бути віра в те, що креативне рішення допоможе вам з більшою легкістю, швидше чи дешевше виконувати повсякденну роботу. Одним із надзвичайно важливих аспектів креативності є простота. З часом наше оточення все більше і більше ускладнюється, тому іноді нам слід використовувати потенціал нашого розуму для пошуку простих рішень. Саме завдяки цьому і виникає мотивація.
    Вміння та звичка мислити
     Важливо бачити зв’язок між речами та нестандартні можливості їх поєднання, навіть коли ці зв’язки неочевидні. Саме здатність бачити неочевидні можливості є надзвичайно важливим аспектом мислення, хоча ніхто не звертає на це уваги ні в школі ні в університеті. Інформація та логіка не здатні забезпечити креативного мислення. Вони є лише частиною його.
    Латеральне мислення
     Латеральне мислення – це свідома креативна техніка, якої можна навчитися і завдяки якій можна генерувати нові ідеї. Вона базується на підході до людського мозку, як до системи, яка здатна самоорганізовуватися та створювати асиметричні моделі. Кожен може навчитися латеральних технік і застосовувати їх.
     Техніка латерального мислення працює найкраще, коли вироблені всі вищезгадані звички мислення. Тоді креативність стає повсякденною діяльністю. Самі по собі латеральні техніки також можуть давати позитивний результат, але без зазначених звичок мислення вони будуть менш ефективними. Бажання бути креативним зазвичай з’являється як наслідок незадоволеності. Якщо ви незадоволені – це означатиме, що вам слід шукати спосіб змінити ситуацію. Вам слід або вирішити проблему або ж покращити існуючу ситуацію.

Адаптовані креативні задачі




КРЕАТИВНА задача № 1
«Асоціація у креативі»

      Запропоновано три склади. Використовуючи їх, вам потрібно скласти три слова професійного характеру. Із цих трьох слів – три словосполучення. А із словосполучень скласти три пов’язаних за змістом речення.
    -фі;                     -кон;
    -со;                     -фру; 
    -ція;                     -аг;
ПРИКЛАДИ ВИКОНАННЯ ЗАДАЧІ МСП
     Варіант №1 Слова: профілізація, соціалізація, інновація.
     Словосполучення:
- профілізація освіти;
- соціалізація особистості;
- інновація навчального процесу.
    Речення:
  Профілізація освіти є важливою для підвищення її ефективності. Вона являється інновацією в навчальному процесі. Такі зміни дозволяють створити більше можливостей для кращої соціалізації особистості.
    Варіант №2 Слова: консультація, фрустрація, педагог.
   Словосполучення:
-         Соціально-педагогічна консультація;
-         Фрустрація особистості;
-         Соціальний педагог.
   Речення:
   У своїй практиці соціальний педагог стикається з різними емоційними станами клієнтів. Один із них – фрустрація особистості. Щоби допомогти людині подолати його, варто застосувати соціально-педагогічну консультацію.


КРЕАТИВНА задача № 2
                                      «Кутники у креативному полі»

Розгляньте  чотири кутники які намальовані навколо прямокутного креативного поля. У полі розміщено дванадцять таких кутників (по три кожного типу). Уявіть і визначте як у креативному полі поміщені та розміщені означені кутники?
      Окрім того, у кожному з кутників просвердлено наскрізний отвір. Будь-який з цих елементів можна повернути навколо центральної точки чи розгортати навколо осей перед установкою в полі. Однакові елементи не можуть торкатись навіть кутами. Всі кути мають щільно прилягати одне до одного, так щоб між не було ніякої відстані, а були тільки отвори.




   Підказка: можливо, зручніше буде почати з розміщених в лівій верхній частині поля трьох отворів підряд.



КРЕАТИВНА задача № 3
                                       «Креативні тест-танграми» 

За допомогою даного креативного тесту-танграми складіть з семи елементів танграми, показаних на першому малюнку, форми, які зображені на другому.
В кожному випадку обов’язково використати всі елементи танграми, і вони не повинні накладатись одне на одного в кінцевих фігурах.
                
     Відповідь: елементи танграми складаються в потрібні форми так, як показано на ілюстрації. Ця задача є варіацією древньокитайської творчої головоломки, за правилами якої гравці повинні формувати різні фігури з двометрових елементів (танів). Нарівні з іншими древніми головоломками, які отримали всесвітню популярність (наприклад, лабіринтами), задачі такого типу стимулюють креативну активність та мислення. 




КРЕАТИВНА задача № 4
                                      «Варіативно-креативне судоку»

        Розставте в клітинках матриці букви А, Б, В, Г, Д і Е таким чином, щоб в кожному горизонтальному рядку, кожному вертикальному стовпчику і в кожній обведеній жирною лінією області з шести клітинок знаходилось шість різних букв. Деякі букви вже вставлені в свої комірки.

       Підказка: можливо, варто почати з Г-схожої ділянки, розміщеної в  нижній частині матриці.

КРЕАТИВНА задача № 5
«Творча круговерть у шестикутнику»

     Розмістіть у великому шестикутнику маленькі шестикутники в центрі поля таким чином, щоб в місцях дотику по жирних лініях співпадали числа, які в них містяться. Повертати шестикутники не дозволяється.






     Підказка: методом виключення можна звузити сферу пошуку центрального шестикутника.
Розв’язуючи такі головоломки, ви тренуєте своє креативне мислення та навички швидко помічати і вибудовувати зв’язок елементів.